Běh přes překážky – nový sport pro fotovoltaiky

V posledních měsících se objem rezervací výkonu u českých distributorů (ČEZ, E.ON, PRE, ČEPS) díky razantnímu postupu snížil podle předběžných kalkulací asi o 17 %! Zmizel tedy strašák spekulativních rezervací a trh se stává o něco přehlednější a předvídatelnější. Z platných smluv o rezervaci výkonu velká část projektů buď ještě stále nemá platné stavební povolení, nebo je provázejí jiné komplikace. „Velkou překážkou je nedostatek kapitálu na velké investice“: říká David Vítek, generální ředitel NWT Computer – „dobře je to vidět na množství projektů, které jsou stále ještě „na prodej“, včetně stavebního povolení,“ dodává ještě Vítek. Většina rezervací tedy nebude využita v letošním roce se současnou výhodnou výkupní cenou, ale až v letech následujících. Nemalý podíl na současné situaci má i nedostatek panelů, střídačů a jejich vzrůstající ceny. Oproti tomu výkupní ceny energie ve většině zemí Evropy klesají.

Z analýzy dostupných informací vyplývá, že fotovoltaický business je méně výhodný než v roce 2009, ale pokud má investor správné informace či svěří svůj projekt do rukou odborníků, tak se mu to stále více než vyplatí. Vysvětlení současné situace ve fotovoltaice asi nejlépe vyjadřuje představa překážkového běhu. V ČR se snaží zastavit fotovoltaický business, kdo může. Po změnách procesů u distributorů elektřiny a „zastavení nových rezervací“, připravilo Ministerstvo průmyslu mírně kontroverzní vyhlášku, která se snaží definovat vysoké účinnosti panelů, které budou mít nárok na čerpání „zelených“ výkupních cen. Tím by „geniálně“ oklikou zabránili instalaci veškerých v současné době standardně vyráběných fotovoltaických panelů. Problém je však v tom, že navržená – a zatím nedostižná – účinnost není BAT (Best Available Technology – nejlepší dostupná technologie), jak vyžaduje veškerá ostatní legislativa EU a ČR. S odkazem na tuto podstatnou drobnost bude ČR prohrávat arbitráže investorů, pro které to bude snadnější sousto, než stavět elektrárny. Samo ministerstvo neoficiálně připouští, že stát přijde až o 7 miliard korun. Fotovoltaická asociace, která dělá, co může, aby vyhláška vydána nebyla, tvrdí, že se bude jednat o desítky miliard korun.

S novými podmínkami se perou nejen investoři v České republice, ale také investoři v ostatních Evropských státech. V Německu právě schválili, že výkupní ceny budou od 1. 7. 2010 o 10% nižší, a to pro všechny typy řešení (malé střešní instalace, i větší průmyslové instalace). Zákonodárci se také usnesli, že zamezí stavbě fotovoltaických elektráren na orné půdě. K dalšímu snížení má dojít od 1. 1. 2011 o dalších až 10 %. Rozhodne se podle do té doby nainstalovaného výkonu. Bleskem z čistého nebe je i postoj Slovenska (URSO), které aktuálně připravilo vyhlášku, kde se hovoří o snížení výkupní ceny až o 30 % od 1. 7. 2010. V Bulharsku prezident stříhá pásky na prvních elektrárnách a Bulhaři si mohou být jisti, že ceny se pro letošní rok udrží v zajímavých číslech. Bohužel v příštím roce odborníci předpovídají i zde, stejně jako ve většině zemích Evropy, pokles výkupních cen. Francie mírně zvedla ceny, ale ty stále nejsou dostatečně motivační. Staví se spíše na střechách a fasádách. Itálie se připravuje se na snížení výkupních cen.

www.nwt.cz

Související články:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *