České fotovoltaice zvoní umíráček

Smršť krachujících firem, masivní propouštění zaměstnanců, odliv mozků, nezájem investorů, velké problémy dodavatelů a nakonec snadná kořist pro německé a čínské firmy. Toto není aktuální dušičkový scénář katastrofického filmu. Bohužel jde o reálné prognózy vývoje českého fotovoltaického trhu. Odborníci dokonce prorokují zánik tohoto nového oboru. Důvodem je návrh Energetického regulačního úřadu (ERÚ) o výši výkupních cen pro výrobu solární energie v roce 2011. Spíše než o výši cen je v tomto případě vhodné hovořit o jejich extrémní „níži“.

„Nové cenové rozhodnutí pro rok 2011 je hluboko pod cenou, za kterou bude někdo ochoten investovat do solární elektrárny. Dnes navíc nikdo neví, zda bude umožněno připojení k síti. To je blokováno už od února 2010. Následná i několika měsíční totální tma znamená pro firmy z oboru zavřít a propustit většinu zaměstnanců,“ konstatoval ředitel společnosti HiTechSolar Vladimír Mléčka.

Rapidní snížení výkupních cen bude mít podle Mléčky fatální dopad na tuzemský fotovoltaický trh. „Tento nově vzniklý a rozvíjející se obor bude prakticky zlikvidován. Výrobě čisté sluneční energie se opět budou věnovat pouze nadšenci a lidé, kteří chápou tuto technologii nejen jako zdroj peněz, ale také jako nevyčerpatelný ekologický zdroj,“ poznamenal ředitel společnosti HiTechSolar.

Současné dění na fotovoltaickém trhu probírají média denně ze všech stran. „Často se hovoří o riziku ztráty zájmu investorů. Avšak o osud stovek a tisíců firem zapojených v řetězci dodavatelů a stavitelů se nikdo nezajímá,“ upozornil Mléčka.

V České republice přestanou existovat firmy se zkušenostmi v oblasti realizace fotovoltaických elektráren. „Pokud by v budoucnu došlo k oživení tohoto oboru, doplatíme na nedostatek zkušených odborníků a firem, kteří se již dávno budou realizovat v jiných perspektivnějších oborech. Český trh se tak opět stane kořistí zahraničních firem, zejména německých a čínských, které už budou mít historii počítanou na dekády,“ vysvětlil Mléčka.

Jedinou záchranou firem z oboru je přesunout své aktivity a zkušenosti do zahraničí, kde jsou podmínky pro realizaci solárních projektů příznivější. „Naše společnost své mnoholeté know-how již uplatňuje v Itálii a na Slovensku. Desítky dodavatelských firem nás kontaktují s žádostí o spolupráci na projektech, které realizujeme mimo Českou republiku. Těší náš, že naše zahraniční projekty mohou pomoci zlomku těchto nešťastných majitelů firem, jejichž osudem je propouštění zaměstnanců a ukončení činnosti,“ uzavřel Mléčka.

Společnost HiTechSolar realizuje projekty solárních parků v jihoitalské Puglii. V této lokalitě také pořádá prezentační pobyty pro investory, kteří mají zájem o realizaci fotovoltaické elektrárny v této slunné oblasti. Náplní pobytu je ukázka volných pozemků a projektů a zprostředkování obchodního setkání s italskými projekčními studii (partnery).

www.hitechsolar.cz

Související články:

One thought on “České fotovoltaice zvoní umíráček”

  1. Rok 2011 přináší nové a lepší ceny solárních panelů. Nabízíme solární panely z nerealizovaných solárních elektráren v ČR.
    Výhodnost solárních elektráren přilákala řadu podnikatelů a zájemců o jejich realizaci. Mnozí z nich však nemají potřebné zázemí, ani podrobné znalosti a vládní politika vůči solární energii zapříčinila, že u mnoha projektů nedošlo k jejich dokončení a spuštění. Pravdou ovšem zůstává, že solární elektrárna Vám vytvoří stabilní příjem a i přes nové výkupní ceny, jsou solární panely výbornou investicí.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *