Fotovoltaická elektrárna v Ostrožské Lhotě třikrát převálcovala konkurenci

Trojnásobné vítězství, ekologická osvěta veřejnosti a výborná reprezentace Mikroregionu Ostrožsko. To jsou tři důvody k radosti provozovatelů fotovoltaické elektrárny Ostrožská Lhota, která se stala superšampiónem 6. ročníku soutěže Solární liga. Konkurenční elektrárny porazila hned ve třech kategoriích z celkových šesti.

„V této soutěži soupeří obce a města podobně jako ve sportu o prestižní pořadí, sběrem slunečních bodů v jednotlivých kategoriích. Nehraje se tu však pro zábavu okolí, nýbrž v zájmu ekologických, zdravotních, ekonomických, sociálních a dalších přínosů solárních systémů pro veřejnost,“ vysvětil za pořadatele soutěže Karel Merhaut z Ligy Ekologických Alternativ (LEA).

Nejvíce slunečních bodů posbírala elektrárna v Ostrožské Lhotě v kategorii souhrnné, společné pro fotovoltaiku a termiku na ohřev vody, dále v kategorii pro sídla do pěti tisíc obyvatel a v samostatné disciplíně pro fotovoltaiku. Díky společnostem HiTechSolar a Solinvest v loňském roce přirostla elektrárna v Ostrožské Lhotě 0,65 MWp na dnešních 2,25 MWp.

„Velmi nás potěšilo, že si naše elektrárna opět i po letech provozu obhájila své prvenství, a to hned v několika kategoriích. Poprvé v této soutěži zvítězila v roce 2007. Prostřednictvím Solární ligy navíc můžeme pomoci upozornit veřejnost na nutnost využití alternativních zdrojů energie,“ prozradil ředitel uherskohradišťské společnosti Vladimír Mléčka.

Popularizační soutěž Solární liga pořádá LEA od roku 2004 s cílem soustavně zviditelňovat tuzemské i zahraničních zkušenosti, technické novinky i aktuální trendy, které mohou posílit zájem veřejnosti a politiků o stále perspektivnější obor solární energetiky.

Zajímavosti o fotovoltaické elektrárně v Ostrožské Lhotě

Fotovoltaická elektrárna v Ostrožské Lhotě o celkovém výkonu 2,250 MWp patřila svého času k největším tuzemským zdrojům ekologické energie.

  • poslední etapa výstavby byla dokončena v roce 2009
  • elektrárna je postavena na ploše 5 ha
  • tvoří ji 11.880 solárních panelů
  • konstrukce měří na délku 5 km
  • výroba pokryje spotřebu 700 domácností
  • roční výroba činí 2,250 GW/h

www.hitechsolar.cz

Související články:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *