Italské slunce přitahuje české investory

Stále větší počet českých producentů čisté energie ze slunce míří do jihoitalské Puglie. Přitahují je především výhodné legislativní a klimatické podmínky pro fotovoltaický trh. Investory láká krátká doba návratnosti vložených investic, dlouhodobý státem garantovaný výkup vyrobené energie a rozsáhlé pozemky připravené k výstavbě fotovoltaických parků. Odborníci očekávají, že v roce 2010 počet zájemců o výstavbu solárních elektráren v jižní Itálii ještě vzroste.

„Již v průběhu loňského roku jsme zaznamenali zvýšený zájem investorů o tuto problematiku. Letos ho očekáváme ještě větší. Není se čemu divit. Každý, kdo uvažuje o pořízení vlastní solární elektrárny, jistě nejednou snil o místě, kde svítí slunce nepřetržitě celý rok, neprší a nesněží. Přestože se tyto představy mohou jevit spíše jako ze světa sci-fi, takové místo skutečně existuje. Je jím právě slunná jihoitalská Puglia,“ prozradil obchodní manažer pro oblast Itálie společnosti HiTechSolar Radim Lichý.

Ve srovnání s Českou republikou je v tomto vyhledávaném jihoitalském regionu míra slunečního svitu téměř dvojnásobná. „Výkon solárních elektráren je zde vyšší až o 52 % u fixní instalace panelů. U konstrukcí, které se natáčejí za sluncem, je produkce vyšší dokonce o 106 %,“ upřesnil ředitel uherskohradišťské společnosti HiTechSolar Vladimír Mléčka.

Nadstandardnímu výkonu fotovoltaických elektráren v jižní Itálii nahrává příznivé proudění vzduchu, které ochlazuje solární panely. Vysoké produkci sluneční energie také napomáhá skutečnost, že v jižní Itálii nesněží a téměř se nevyskytují mlhy, které jinak mohou bránit dopadání slunečního záření na panely. „Díky těmto ideálním klimatickým podmínkám se místním investorům vrátí vložené náklady spojené s výstavbou elektrárny za šest až sedm let. Zatímco v tuzemských podmínkách počítáme s návratností investic za citelně delší dobu,“ poznamenal Mléčka.

Proč je fotovoltaika v Itálii v kurzu?

V regionu Puglia jsou připraveny k pronájmu rozlehlé zemědělské pozemky, které jsou ve většině případů vlastnictvím jednoho majitele. V této oblasti se počítá s pronájmem minimálně na 20 let a za velmi výhodných cen. „Výstavbu elektrárny je navíc možné uskutečnit bez změny územního plánu,“ upozornil na velkou přednost italského fotovoltaického trhu Lichý.

Kromě ideálních klimatických podmínek a vhodnosti pozemků nahrává producentům solární energie do karet italský národní program Conto energia. „Předmětem tohoto programu je státem garantovaná výkupní cena po dobu 20 let od uvedení solární elektrárny do provozu. Program je maximálně výhodný pro investory, kteří uvažují o výstavbě elektrárny o výkonu 1 MWp,“ vysvětlil Lichý.

Českým investorům, kteří by letos rádi pronikli na italský fotovoltaický trh, se nyní otevírá možnost návštěvy místních projekčních studií. Ta disponují velkým množstvím autorizovaných projektů připravených k realizaci. „Součástí většiny připravených projektů jsou již vyřízené byrokratické formality, jako například rezervace kapacity distributora sítě, stavební povolení a ošetření vlastnických vztahů,“ poznamenal Lichý.

Setkání s italskými partnery bude zájemcům umožněno v rámci únorového prezentačního pobytu v Puglii. Akci zajišťuje uherskohradišťská společnost HiTechSolar. „Samozřejmostí jsou tlumočnické služby a organizace během celého pobytu. Překlady a tlumočení jsme následně ochotní zajistit i po celou dobu přípravy projektu a samotné výstavby. Na italském trhu se pohybujeme delší dobu, známe tudíž svéráznou jihoitalskou mentalitu i místní obchodní zvyklosti,“ doplnil Lichý.

www.hitechsolar.cz

Související články:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *