Levně pořízené solární panely jsou velkým rizikem podnikání

Lehce nabyl, lehce pozbyl. Toto známé rčení se může stát realitou řady producentů solární energie, kteří se snaží za každou cenu ušetřit nákupem co nejlevnějších technologií. Pořízení linky na výrobu fotovoltaických panelů není dnes složité. Výrobcem panelů se s trochou nadsázky může stát kde kdo. Bohužel této neodborné „garážové“ výrobě také často odpovídá kvalita panelů a následný výkon elektráren.

V cenách fotovoltaických panelů existují značné rozdíly. V extrémních případech lze hovořit až o 35 % cenovém rozdílu. „Nákup levných panelů se však v žádném případě nevyplatí a nedoporučuji ho. Je mi znám zahraniční případ, kdy využití nekvalitních levných solárních panelů snížilo produkci energie až o 40 %,“ zdůraznil obchodní ředitel společnosti HiTechSolar Max Wandler.

Čeští zákazníci se na fotovoltaickém trhu bohužel stále příliš dobře neorientují. „Jejich hlavním kritériem při nákupu technologií je nízká cena. Kvalita a záruka budoucí vysoké produkce ještě pořád stojí v pozadí. Nezkušenost českých zákazníků je zapříčiněna skutečností, že je fotovoltaika na tuzemském trhu relativní novinkou. Věřím však a doufám, že nebude dlouho trvat, aby se tuzemští klienti v prvé řadě začali zajímat o kvalitu panelů a budoucí efektivitu výroby,“ dodal Wandler.

Podle jeho slov má veřejnost a zejména výrobci solární energie zažitý mylný stereotyp, že technologie a výrobky od asijských dodavatelů jsou automaticky levné a nekvalitní. „V Asii se přece nenachází jen Čína, ale třeba také Korea a Japonsko. Panely pocházející z těchto zemí jsou   zpravidla na špičce ve smyslu kvality a technických charakteristik. Ani značka Made in China už dávno neznamená pochybnou kvalitu, ba naopak je zde několik dobrých výrobců, kteří co do kvality nejsou o nic horší než evropští nebo američtí lídři ve fotovoltaickém oboru. Ke špičce ve výrobě fotovoltaických panelů se řadí i korejská společnost Hyundai Heavy Industries. Tento průmyslový gigant se stal v loňském roce naším hlavním dodavatelem solárních panelů vynikající kvality,“ prozradil ředitel společnosti HiTechSolar Vladimír Mléčka.

Pod názvem Hyundai si mnozí představí výrobce nablýskaných automobilů či elektroniky. K činnosti této společnosti však patří i výroba lodí, velkých   strojů, včetně motorů, generátorů a transformátorů. „Hyundai Heavy Industries se více než deset let zabývá vývojem a výrobou technologií k získávání elektrické energie z alternativních zdrojů, a to zejména využitím solární energie. Jako jedna z mála světových společností vyrábí fotovoltaické články a z nich solární panely, zatímco většina konkurenčních firem vyrábí panely z externě dodaných fotovoltaických článků. V současné době máme k dispozici kompletní sortiment solárních panelů tohoto nového renomovaného korejského dodavatele. Díky její flexibilní cenové politice Hyundai jsou ceny dodávaných technologií velmi příznivé,“ upřesnil Mléčka.

www.hitechsolar.cz

Související články:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *