Přední výrobce solárních panelů zvyšuje výrobní kapacity panelu SOLARIS

Přední evropský výrobce solárních panelů na bázi krystalů objednává poprvé velké množství panelů na bázi technologie SOLARIS. Panely SOLARIS s revoluční technologií povlaku byly uvedeny na trh teprve před pár týdny. Zákazník použije panely SOLARIS od firmy Oerlikon System k podstatnému zvýšení kapacity na výrobu solární elektřiny v Severní Americe. Systém má být dodán v průběhu příštího roku. „Naše původní strategie, nabízet kompaktní a cenově výhodnou jednovrstvou platformu, se ukázala jako velmi oblíbené řešení pro výrobce fotovoltaických elektráren,“ řekl Andreas Dill, ředitel divize Oerlikon Systems.

Až dosud se firma Oerlikon Systems zabývala hlavně polovodiči a technologiemi pro nanášení povlaku. Po přeskupení priorit a diverzifikaci se nyní firma věnuje také slibným aplikacím v oblasti nanotechnologií. Pro tuto obchodní divizi je tato velká objednávka panelů SOLARIS důležitým krokem vpřed ve výrobě fotovoltaických panelů na bázi krystalů. Firma Oerlikon si ve fotovoltaickém průmyslu získala pověst špičky v oblasti výroby technologií a zařízení, a to konkrétně divize Oerlikon Solar díky tenkovrstvé povlakovací technologii Thin-Film a divize Oerlikon Systems díky technologii výroby krystalů. „Obě tyto technologie se v dané oblasti vzájemně doplňují. Pro skupinu Oerlikon Group je hlavní výhodou skutečnost, že je zastoupena na obou rostoucích trzích, a to v obou případech se špičkovou technologií,“ řekl Thomas Babacan, generální ředitel firmy Oerlikon.

Nízké ‘pořizovací náklady’

Technologie SOLARIS je určena pro vytváření povlaku z krystalického křemíku na přední i zadní stěně solárního panelu, s využitím technologie čistého PVD pokovování. Díky možnosti nanášet více vrstev je možné současně na přední i zadní stěnu solárního panelu nanést další vrstvy různých materiálů, včetně SiN. Velmi malá velikost tohoto panelu (3,3 x 2,2 m) a snadná integrace této technologie do stávajících výrobních linek, umožňují
podstatně snížit pořizovací náklady panelů SOLARIS pro koncové zákazníky. „Pro našeho klienta představuje technologie SOLARIS velký skok vpřed z hlediska hospodárné výroby solárních panelů. Následně to pomůže snížit náklady v celém fotovoltaickém průmyslu,“ vysvětluje Andreas Dill, ředitel divize Oerlikon Systems.

Spoléhání se na inovaci

Objednávce panelů SOLARIS předcházely pečlivé zkoušky, ve kterých byla zkoušena flexibilita a spolehlivost systému pro výrobu panelů, v porovnání se standardními technologiemi pro povlakování na bázi SiN. Díky talentů a poctivé práci našich vývojářů a pracovníků se nám podařilo přejít z fáze návrhu do výroby plně funkčního systému za pouhých 24 měsíců a uvést tak technologii SOLARIS na trh velmi rychle,“ dodává provozní ředitel firmy Oerlikon, Thomas Babacan. Aktuální úspěch na fotovoltaickém trhu je pro technologii SOLARIS zatím pouhý začátek. Výzkumné a vývojové týmy firmy Oerlikon nyní dokončují vývoj této technologie pro nasazení v hromadné výrobě dotykových displejů, termoelektrických zařízení a generátorů tenkostěnných baterií (pro nejnovější aplikace v oblasti záložních zdrojů energie a akumulátorů).

Oerlikon – přinášíme špičkovou technologii

Firma Oerlikon (index SIX:OERL) je jednou z předních technologických firem v oblasti výroby zařízení a strojů pro elektrárny a strojírenské firmy. Firma je jedničkou na trhu v oblasti zavádění technologií pro výrobce textilií, tenkostěnného povlakování solárních panelů a přesných pohonů a vakuových systémů. Firma Oerlikon, jejíž kořeny sahají do Švýcarska, má více než stoletou tradici na trhu a je globálním hráčem s více než 16.000 zaměstnanci ve 158 závodech, které se nachází ve 37 zemích světa. V roce 2008 dosáhly tržby firmy 4,8 miliardy švýcarských franků a je tak jedničkou až dvojkou na trhu v oborech, ve kterých působí.

www.oerlikon.com

Související články:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *