Tenkovrstvé solarní moduly CIGS s účinností 15,7 procent

MiaSolé, přední výrobce tenkovrstvých fotovoltaických solárních panelů měď – indium – galium – selenid (CIGS) oznámil, že Národní laboratoř pro obnovitelnou energii amerického Ministerstva energetiky (NREL) nezávisle potvrdila u jeho velkoplošných článků (velikosti 1 m2) účinnost 15,7 procent.

Účinnost článků 15,7 procent těsně následuje za hodnotou účinnosti 14,3 procenta, která byla zveřejněna v září 2010. Jde o nejvyšší účinnost prokázanou u tenkovrstvých článků komerční velikosti, která efektivně vyplňuje rozdíl v účinnosti vůči polykrystalickým křemíkovým článkům.

Je to významný úspěch, neboť představuje schopnost vyrábět v plném rozsahu CIGS články s účinností stejnou nebo lepší, než jakou mají polykrystalické křemíkové články, které jsou v současném světě k dispozici, avšak jsou vyráběny pomocí nákladné tenkovrstvé struktury. Jsme rádi, že jsme postoupili vpřed v naší snaze o zlepšování účinnosti, a cítíme důvěru v naši schopnost nabízet na trhu vysoce účinné CIGS technologie,“ řekl Dr. Joseph Laia, generální ředitel společnosti MiaSolé.

MiaSolé již dříve oznámila, že své články s účinností 13 procent začne prodávat ve druhém čtvrtletí roku 2011 po dokončení certifikací UL a IEC.

Je to velmi vzrušující výsledek, obzvláště když přichází tak brzy po předchozím úspěchu 14,3 procent v září loňského roku,“ řekl solární výzkumník laboratoře NREL Dr. Rommel Noufi. Téměř 1,5 procenta absolutního zvýšení účinnosti v tak krátké době na průběžné výrobní lince je působivý výsledek, a demonstruje dobré řízení procesů a přístup k vyhodnocování v MiaSolé.  Takový úspěch výrazně zužuje rozdíl v účinnosti mezi výrobním výkonem a buňkami vyrobenými v laboratoři (20,3 procent), uvedl Dr. Noufi. Tento výsledek také posunuje CIGS technologii dále na dobré cestě k dosažení cílové hodnoty DOE (Department of Energy, Ministerstvo energetiky) 1 dolar na Wp (Watt-peak, jmenovitý výkon solární baterie) fotovoltaických systémů.

MiaSolé nyní nabízí bankovně financovatelné solární články s efektivitou srovnatelnou s polysilikonovými články a v kombinaci s nižšími výrobní náklady tenkovrstvých článků.

Unikátní výrobní proces MiaSolé vkládá CIGS na pružný podklad z nerezové oceli, a vyrábí všechny vrstvy potřebné pro své vysoce účinné solární články v jednom kontinuálním procesu. MiaSolé je jediná firma na tenkovrstvé solární články, která využívá rozprašovací procesy v každém kroku procesu vrstvení solárních článků, což snižuje výrobní čas a náklady.

MiaSolé bude v roce 2010 dodávat 22MW. Výrobky společnosti jsou určeny pro komunální a nezávislé výrobce elektrické energie a k použití v průmyslovém měřítku, jako například rozsáhlé nasazení střešních a zemních zařízení.

www.miasole.com

Související články:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *